"Chodź na Pragę" – spacery z przewodnikiem

Z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na zaproszenie Dyrekcji Galerii Wileńskiej 30 lipca poprowadziliśmy jedną z imprez w ramach cyklu otwartych spacerów z przewodnikiem.

Na trasie wycieczki, którą poprowadził Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, znalazły się miejsca, upamiętniająca działania Armii Krajowej na Pradze, takie jak np. tablica pamiątkowa na ulicy Brzeskiej w miejscu nieistniejącej już Centrali Telefonicznej PASTA czy pomnik poświęcony pułkownikowi Żurowskiemu, przy którym co roku odbywają się oficjalne obchody.

„Podczas spaceru spróbuję przybliżyć, w jakich okolicznościach Powstanie Warszawskie zastało Powstańców po praskiej stronie Wisły. Opowiem, w jaki sposób były bronione przez Niemców przyczółki mostowe, jakie miały dla nich znaczenie strategiczne w zatrzymaniu ofensywy rosyjskiej i dlaczego Powstańcy nie mieli szans na ich opanowanie. Będziemy maszerować po rozmaitych zakamarkach. Postaram się przybliżyć dramaty i sukcesy pierwszych dni powstania na Pradze Północ" - tak zapowiadał wycieczkę Janusz Owsiany.

Zagłębienie się w historię Powstania Warszawskiego to jedna z form oddania hołdu uczestnikom tego zrywu niepodległościowego.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski