Warszawska Praga

Obchody rocznicowe na Pradze
Obchody rocznicowe na Pradze

Wspólnym staraniem Urzędu Dzielnicy Praga Północ, Galerii Wileńska, Towarzystwa Miłośników Tradycji i Kultury oraz Stowarzyszenia Monopol Warszawski zostały w dniach 29 lipca – 4 sierpnia zorganizowane wydarzenia z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęły się one od uroczystości złożenia wieńców przed budynkiem zwanym "Małą PAST-ą" przy Brzeskiej 4.

06.08.2019
Spacer z przewodnikiem śladami Powstania Warszawskiego na Pradze
Spacer z przewodnikiem śladami Powstania Warszawskiego na Pradze

Stowarzyszenie Monopol Warszawski w związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zgłosiło się z inicjatywą prelekcji połączonej ze spacerem poprowadzonym śladami Powstania Warszawskiego na Pradze. Realizacji zadania podjęło się Towarzystwo Przyjaciół Pragi – Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

06.08.2019
Ulica Brzeska
Ulica Brzeska

Brzeska to jedna z głównych ulic Starej Pragi, prowadząca od ulicy Kijowskiej do Białostockiej. Ulica jest jednym z reliktów dawnej Pragi przełomu XIX i XX wieku, zarazem uważana jest za centrum tzw. północnopraskiego "trójkąta bermudzkiego" czyli najniebezpieczniejszej części dzielnicy Praga-Północ.

16.08.2017
Gmach Liceum im. Władysława IV
Gmach Liceum im. Władysława IV

Na rogu Al. Solidarności I ul. Jagielońskiej, na przeciwko Cerkwi, mieści się okazały budynek wzniesiony w latach 1905-1907 wg projektu Władysława Adolfa Kozłowskiego. Obecnie mieści się w nim Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV, kontynuujące tradycję Gimnazjum.

16.08.2017
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, Centrum Praskie „Koneser”
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, Centrum Praskie „Koneser”

U zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej mieści się zabytkowy kompleks budynków dawnej Warszawskiej Wytwórnia Wódek "Koneser". Fabryka została zbudowana w 1897 roku z charakterystycznej czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Kompleks składał się z budynków różnego przeznaczenia: magazynów, warsztatów, hal produkcyjnych, budynków mieszkalnych i przedszkole.

16.08.2017
Szmulowizna
Szmulowizna

Nazwa "Szmulowizna" pochodzi od właściciela tych gruntów Szmula (Samuela) Jakubowicza Sonnenberga, zwanego Zbytkowerem (1756 – 1801). Szmul Zbytkower był żydowskim kupcem, bankierem, faktorem, protegowanym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz protoplastą rodu Bergsonów (w tym filozofa Henryka Bergsona). Początkowo folwark Zbytkowera nosił nazwę Bojnówek, jednak z czasem wraz z okolicznymi terenami przyjął nazwę Szmulowizna.

16.08.2017
Ulica Ząbkowska
Ulica Ząbkowska

Ulica Ząbkowska, jedna z najbardziej znanych ulic warszawskiej Pragi, rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Targową i S. Okrzei. Ma ok. 900 m długości. Jest to także jedna z najstarszych ulic w Warszawie. Na odcinku od Targowej do Brzeskiej zachowało się zróżnicowane, zabytkowe budownictwo z okresu od lat 60. XIX wieku do lat 30. XX wieku. Zachowano tam także 50 metrowy fragment zabytkowych torów tramwajowych oraz bruku sprowadzanego ze Skandynawii ponad 100 lat temu.

16.08.2017
Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego ZOO
Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego ZOO

Na terenie warszawskiego ZOO przy ul. Ratuszowej 1/3, znajduje się zabytkowy, zrewitalizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obiekt Willa Żabińskich. Willa Żabińskich powstała w dwudziestoleciu międzywojennym i służyła dyrektorowi Ogrodu – Janowi Żabińskiemu i jego rodzinie jako lokal służbowy. W czasie II wojny światowej dom Żabińskich nazywany był "Willą pod zwariowaną gwiazdą".

16.08.2017
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski