Warszawska Praga

Ulica Floriańska
Ulica Floriańska

Od skrzyżowania ulic Kłopotowskiego i Jagiellońskiej odchodzi w kierunku katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika ulica Floriańska, zawdzięczająca swą nazwę patronowi kościoła. Ulicę wyznaczono ok. 1864 roku jako dojazd do mostu Aleksandrowskiego (zwanego mostem Kierbedzia) i przez cały okres zaborów nosiła nazwę Konstantynowskiej. Ulica do dziś zachowała swą dawną zabudowę i niepowtarzalny klimat.

16.08.2017
Kino Praha
Kino Praha

Do 2005 roku naprzeciwko dawnego "Pedetu" – obecnie biurowca "Rainbow Center" – znajdował się inny, charakterystyczny dla Pragi obiekt – Kino Praha. Socrealistyczny budynek kina powstał w latach 1948-49 r. według projektu Jana Bogusławskiego i Józefa Łowińskiego. Dawne kino rozebrano, a na jego miejscu stanął nowy budynek, w którego witrynach umieszczono ocalone, socrealistyczne płaskorzeźby – wspomnienia poprzedniej epoki.

16.08.2017
Powszechny Dom Towarowy Warszawa
Powszechny Dom Towarowy Warszawa

Naprzeciwko Kamienicy "Pod Sowami", przy ul. Jagiellońskiej 15 wznosi się kolorowy biurowiec "Rainbow Center". Dla mieszkańców Pragi to miejsce jeszcze na długie lata pozostanie "Pedetem". Określenie to powstało z pierwszych liter dawnej, oficjalnej nazwy gmachu: Powszechny Dom Towarowy Warszawa Praga (PDT). Dawny "Pedet", zaprojektowany przez Juliusza Dumnickiego i Wiktora Espehana, otwarty w 1952 r., nie sprostał rozwijającej się w latach 90. konkurencji i ostatecznie, przed kilkunastoma laty,

16.08.2017
Dom pod Sowami
Dom pod Sowami

Przy ul. Okrzei 26, u zbiegu z ulicą Jagiellońską, znajduje się Kamienica "Pod Sowami". Budynek zawdzięcza swą nazwę rzeźbom sów z rozpostartymi skrzydłami, które zdobią zwieńczenie fasady. Na samych elewacjach, do dziś noszących ślady dawnej świetności, można także dostrzec płaskorzeźby nietoperzy i smoków. Kamienica z ok. 1906 r. została wzniesiona przez architektów Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa dla księcia Bronisława Massalskiego.

16.08.2017
Apartamentowiec „Symfonia”
Apartamentowiec „Symfonia”

Przy ul. Okrzei 23 w roku 2001 powstał 6-piętrowy apartamentowiec o nazwie "Rezydencja Symfonia", projektu Jacka Kopczewskiego, Krzysztofa Tyszkiewicza oraz Krzysztofa Matwiejuka. W nowej bryle budynku zachowano pozostałości po dawnych zabudowaniach młyna parowego Rubinsteina sprzed ponad wieku. Budynek młyna stanowił część zabudowań Manufaktury Pończoszniczo-Trykotowej M. S. Gorbowa, w znacznej mierze zniszczonych w czasie II wojny światowej.

16.08.2017
Kamienica Mintera
Kamienica Mintera

Na rogu ulic Sierakowskiego i Okrzei, przy ul. Sierakowskiego 4 usytuowana jest Kamienica Mintera. W latach 1885-1905 w budynku funkcjonowało Gimnazjum Praskie, którego tradycje kontynuuje dzisiejsze liceum ogólnokształcące im. Władysława IV znajdujące się u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Alei Solidarności.

16.08.2017
Żydowski Dom Akademicki
Żydowski Dom Akademicki

Przy ul. Sierakowskiego 7, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Kłopotowskiego i Okrzei, w latach 1924-26 powstał zaprojektowany przez Henryka Sztifelmana Żydowski Dom Akademicki. Przeznaczony był dla studentów pochodzenia żydowskiego, studiujących na warszawskich uczelniach i mógł pomieścić 300 chętnych. W czasie II wojny światowej w gmachu Żydowskiego Domu Akademickiego działał Szpital Praski, ponieważ właściwe budynki szpitalne zostały wówczas zajęte przez wojska niemieckie.

16.08.2017
Dom Generalny Sióstr Loretanek
Dom Generalny Sióstr Loretanek

Naprzeciwko głównego wejścia do Urzędu m.st. Warszawy Dzielnicy Praga Północ znajduje się Dom Generalny Sióstr Loretanek przy ul. Kłopotowskiego 18. Zgromadzenie zostało założone w 1920 roku przez księdza Ignacego Kłopotowskiego, obecnie patrona ulicy, wielkiego społecznika, proboszcza kościoła katedralnego św. Floriana w latach 1919-31, beatyfikowanego przez Kościół Rzymsko-Katolicki w 2005 roku.

16.08.2017
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski