Warszawska Praga

Ogród Zoologiczny
Ogród Zoologiczny

Warszawski Ogród Zoologiczny przy ul. Ratuszowej 1/3 powstał w 1928 roku. Początkowo ZOO mieściło się na powierzchni 12 ha. Obecnie jego powierzchnia wynosi 32 ha, a Ogród jest domem dla ok. 5000 zwierząt z ok. 500 gatunków. Dynamiczny rozwój Warszawskiego ZOO przerwał wybuch II wojny światowej. Gdy zaczęły się bombardowania Warszawy, część zwierząt drapieżnych została odstrzelona przez polskich żołnierzy i personel Ogrodu ze względów bezpieczeństwa. Wiele okazów zginęło także w wybuchach.

16.08.2017
Park Praski
Park Praski

Park Praski został założony w 1865 r. przez cara Aleksandra III na miejscu rozebranych na początku XIX w. zabudowań dawnej Pragi. Mieszkańcom został udostępniony w 1871 r. jako park Aleksandrowski. Jego projektantem był Jan Dobrowolski, kierownik parków miejskich Warszawy w tym Ogrodu Krasińskich, a później Ogrodu Saskiego.

16.08.2017
Kościół Matki Boskiej Loretańskiej
Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

U zbiegu ulic Jagiellońskiej i Ratuszowej znajduje się najstarszy praski zabytek: kościół Matki Boskiej Loretańskiej. To, co możemy oglądać dzisiaj jest tylko dawną kaplicą, która od południa przylegała do nieistniejącej już barokowej świątyni ojców bernardynów, zbudowanej w latach 1628-1638. Jej dwu-wieżowa fasada zwrócona była w stronę Wisły, widać ją choćby na znanej panoramie miasta namalowanej przez Caneletta – nadwornego malarza króla Stanisława Augusta.

16.08.2017
Instytut Tele-Radiotechniczny
Instytut Tele-Radiotechniczny

Instytut Tele-Radiotechniczny to najstarsza placówka badawczo-rozwojowa w Polsce, o korzeniach sięgających 1929 roku. Od początku swojego istnienia mieści się on przy ul. Ratuszowej 11. Przed wejściem do budynku ITR znajduje się ufundowane w 1988 roku przez Stowarzyszenie Radioelektroników Polskich popiersie prof. Janusza Groszkowskiego autorstwa Janusza Pastwy.

16.08.2017
Ulica Stalowa
Ulica Stalowa

Ulica Stalowa to najdłuższa i najważniejsza ulica historycznej Nowej Pragi. Swą nazwę wywodzi od działającej tam niegdyś huty stali, która produkowała szyny dla budowanej właśnie pod koniec XIX wieku kolei transsyberyjskiej. Od lat 80-tych XIX wieku była to główna ulica tej części miasta. Tu znajdowały się najokazalsze domy, przechodniów kusiły okazałe witryny sklepowe oraz szyldy warsztatów rzemieślniczych, a środkiem ulicy jeździły tramwaje.

16.08.2017
Róg ulic Konopackiej i Stalowej
Róg ulic Konopackiej i Stalowej

Róg ulic Konopackiej i Stalowej. W filmie Romana Polańskiego "Pianista" obszar ten także imituje warszawskie getto, w którym stłoczono aż 400 tys. Żydów, czyli 30% populacji ówczesnej Warszawy, i w którym podczas zimy 1940/41 zmarło ponad 50 tys. ludzi. Na montaż ilustrujący w filmie wznoszenie i pierwsze dni muru getta złożyły się zdjęcia nakręcone zarówno na warszawskiej Pradze, jak i w dekoracjach Babelsbergu (Poczdam).

16.08.2017
Róg ulic Małej i Konopackiej
Róg ulic Małej i Konopackiej

Róg ulic Małej i Konopackiej. Podczas trwania zdjęć do filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego ustawiono tu prawdziwy mur z cegieł, imitujący mur warszawskiego getta. Na skrzyżowaniu ulic znajduje się nowy budynek mieszkalny, który na potrzeby filmu został zamaskowany tekturową makietą.

16.08.2017
Reklama pasty
Reklama pasty

Reklama pasty znajduje się na podwórku między dwoma kamienicami przy ul. Małej nr 5. Jest to pamiątka, pozostałość po dekoracjach z planu filmowego "Pianisty", do którego część zdjęć kręcono w plenerach warszawskiej Pragi. Reklama pasty do butów jest repliką znanej przedwojennej reklamy marki "Dobrolin" Na placu pomiędzy budynkami ekipa realizatorów filmu "Pianista" nakręciła także scenę, gdy brygada Władysława Szpilmana wchodzi i wychodzi z budowy.

16.08.2017
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski