Biogramy powstańcze

Spotkanie piąte: Mieczysław Adamski ps. „Mały”
Spotkanie piąte: Mieczysław Adamski ps. „Mały”

29 marca br. bohaterem naszego cyklu "Moja Warszawa" był Mieczysław Adamski ps. "Mały". Swoją opowieść pan Mieczysław rozpoczął od przedwojennych Powązek. Dzielnicy robotniczej, gdzie skromne budynki kryte były gontem, a wśród mieszkańców przeważali pracownicy sezonowi. Dzieciństwo spędził na ul. Pionierskiej i jej okolicach. Był synem piekarza. Wychował się w pięcioosobowej rodzinie. Niedaleko mieszkali również jego dziadkowie.

08.04.2019
Spotkanie czwarte: Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”
Spotkanie czwarte: Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”

15 marca br. bohaterką naszego cyklu "Moja Warszawa" była Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek". Na sali zgromadziło się liczne grono dzieci i młodzieży, dlatego pani Wanda spotkanie rozpoczęła od specjalnego przekazu kierowanego właśnie do młodych osób. Zdaniem naszej bohaterki w życiu każdego dziecka najważniejsi są rodzice i nauczyciele. Ich mądrość ma ogromny wpływ na kształtowanie światopoglądu młodego człowieka.

19.03.2019
Spotkanie trzecie: Czesław Łukasik
Spotkanie trzecie: Czesław Łukasik

1 marca br. odbyło się trzecie spotkanie w ramach cyklu "Moja Warszawa", którego bohaterem był pan Czesław Łukasik, ur. 17.01.1926 r. Pan Czesław urodził się w Sochaczewie, do Warszawy przybył z rodzicami na początku lat 30. Rodzina zamieszkała na Woli, na ul. Elekcyjnej 6. Przedwojenne budynki nie zachowały się, w tym miejscu biegnie dziś jezdnia.

08.03.2019
Spotkanie drugie: Irena Paśnik ps. „Miła”
Spotkanie drugie: Irena Paśnik ps. „Miła”

15 lutego br. odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu "Moja Warszawa", poświęcone tym razem Irenie Paśnik ps. "Miła". Warszawianka, urodzona w szpitalu przy placu Starynkiewicza. Jak sama wspomina, nie bardzo śpieszyło jej się na świat. W końcu jednak się na nim pojawiła i zamieszkała z rodzicami (od 1929 r. już tylko z mamą) na nieistniejącej dziś ulicy Grochalskiej (pierwszej bocznej ulicy od Chełmskiej po prawej stronie idąc od Czerniakowskiej).

19.02.2019
Spotkanie pierwsze: Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”
Spotkanie pierwsze: Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”

1 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Moja Warszawa”, dedykowane Zbigniewowi Daabowi ps. „Kapiszon”. Nasz bohater w ciągu swojego życia miejscem zamieszkania związany był z różnymi częściami Warszawy. Najpierw z Wolą, potem z Targówkiem i Pragą, by znów wrócić na Wolę, gdzie aktualnie mieszka na Muranowie. Okazało się, że za każdym razem mamy do czynienia z zupełnie innym obliczem miasta.

06.02.2019
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski