Inauguracja Salonu pod Zwariowaną Gwiazdą

W niedzielę wieczorem, 29 października w Willi Żabińskich miało miejsce niezwykłe wydarzenie.
Zainaugurowano działalność Salonu pod Zwariowaną Gwiazdą. Ta inicjatywa to nawiązanie do tradycji spotkań, organizowanych w latach trzydziestych przez małżeństwo Żabińskich. Bywali tu wtedy znamienici muzycy, literaci, plastycy, którzy swe artystyczne pasje łączyli z podziwem dla przyrody i sympatią do Warszawskiego ZOO. Tak było i w niedzielę.

Gościem honorowym spotkania był Moshe Tirosh, który przybył do nas z Tel Avivu specjalnie na tę uroczystość. To on będąc małym chłopcem spędził w piwnicach Willi najtragiczniejszy okres swojego życia. „Przyjeżdżam tu, by oddawać cześć dwojgu niezwykłym ludziom – Antoninie i Janowi Żabińskim" – powiedział na powitanie i skłonił się przed Teresą Żabińską – patronką Salonu. Dalszą część spotkania wypełniła poezja i muzyka. Było, jak za dawnych lat, głośno, wesoło, tłoczno, trochę szaleńczo, ale przede wszystkim wzruszająco.

Na zdjęciu: piosenki z dawnych lat Petersburskiego, Szpilmana i Van der Weilla śpiewała znakomita aktorka Jolanta Litwin–Sażyńska, a akompaniował jej pełen pasji i uroku Dawid Ludkiewicz.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski