Marzec na Nowolipiu 22

Ten miesiąc rozpoczął się w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich jak wiele poprzednich, jednak wkrótce miało się okazać, że będzie niepodobny do żadnego z wcześniej opisywanych.

Dla naszych podopiecznych dzięki pomocy Sebastiana Koseckiego i Małgorzaty Spoczyńskiej-Król z Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przeprowadziliśmy w marcu stały cykl spotkań z artystami. Powstańców Warszawskich odwiedzili Michał Adamowicz, wokalista, kompozytor i biolog oraz Maciej Sufa, aktor, który dał się poznać szerszej publiczności rolą w serialu "Gliniarze".

Dbając o różnorodną ofertę kulturalną dla weteranów, gościliśmy w ośrodku Agatę Salwińską z koncertem wykonywanym na harfie. Wydarzenie odbyło się przy życzliwym wsparciu Fundacji ART.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród naszych seniorów organizowane na Nowolipiu 22 wykłady. Staramy się, by z jednej strony odpowiadały one oczekiwaniom powstańców, a z drugiej – stanowiły próbę zapoznania seniorów z najnowszymi trendami. Dobieramy prelegentów, którzy mają łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością i przystępnie potrafią opowiadać na wybrany temat. Mamy to szczęście, że wśród weteranów jest wielu wybitnych specjalistów i udaje się nam ich nakłonić do podzielenia się z innymi swoją wiedzą. Tak się stało w przypadku płk. doc. dr. hab. Witolda Wincentego Lisowskiego ps. "Prosty" i "Lis", byłego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, prezesa Fundacji Grobu Nieznanego Żołnierza i członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który opowiedział swoim koleżankom i kolegom o historii Grobu Nieznanego Żołnierza. Tymczasem Ewa Andrzejewska z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zapoznała naszych podopiecznych ze sztuką uliczną, wygłaszając odczyt o "Najciekawszych muralach warszawskich".

Ogromnym zaangażowaniem na rzecz powstańców wykazuje się grupa Pomoc Weteranom, która postanowiła przygotować wspólnie z naszymi seniorami przedmiot na licytację. 5 marca podopieczni ośrodka podpisywali koszulki, które zostaną wystawione w internetowej licytacji. Środki zostaną przekazane na pomoc powstańcom.

Niezmiernie sympatycznym marcowym akcentem w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich były obchody Dnia Kobiet. Każda z dostojnych pań otrzymała kwiaty, a potem wszyscy osłodzili sobie życie kawałkiem tortu.

Do stałego kanonu realizowanych przez nas świadczeń, jak usługi kosmetyczne, gimnastyka czy klub brydżowy dodaliśmy relaksację. Mamy nadzieję, że ta forma rehabilitacji przyjmie się i zyska sympatię naszych podopiecznych.

Ze względu na doniesienia o wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach i pierwszych przypadkach zarażeń w Polsce ośrodek podjął decyzje o zawieszeniu spotkań z dziećmi i młodzieżą. Kilka tygodni później, tj. 12 marca, stało się jasne, że są to środki niewystarczające, aby zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne podopiecznym i decyzją Prezydenta m.st. Warszawy Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich został zamknięty.

Jednocześnie zespół ośrodka wraz z grupą wolontariuszy otoczył opieką wszystkich zarówno dotychczasowych podopiecznych, jak również tych, którzy dopiero teraz zaczęli się zgłaszać telefonicznie. Codziennie byliśmy w kontakcie z weteranami, by monitorować ich stan zdrowia i w razie konieczności wezwać pogotowie lub lekarza na wizytę domową. Zbieraliśmy również od nich powiadomienia na zapotrzebowania na leki i realizowaliśmy je w aptekach. Dostarczaliśmy naszym seniorom kanapki, ciepłe obiady i zakupy. Wspieraliśmy ich w wysyłaniu urzędowej korespondencji. W miarę możliwości umilaliśmy jubilatom ich urodziny. Uruchomiliśmy także telefoniczne wsparcie psychologa.

Zainteresowanie otrzymaniem pomocy było tak duże, że w licznych apelach zgłosiliśmy się z prośbą o wsparcie naszych działań. Szybki odzew był dla nas wszystkich ulgą i wielką radością.

Kanapki i obiady dla seniorów współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa za pośrednictwem Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Pomagali gastronomicy (Buła & Spóła, Leniwy Kucharz & Catering & Osobisty Chef, Gruby Josek, Hoppiness Bear & Food) i organizacje (Grupa Społeczna Nie Zapomnij o Nas - Powstańcach Warszawskich, Pomoc dla Weterana, Stowarzyszenie Odra Niemen oddział Mazowiecki – Wschodni Patrioci, Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej). Posiłki rozwożone były samochodami, które użyczyli nam: Wolskie Centrum Kultury, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i dzięki zaangażowaniu Ratusza – Motortest Anna Szadkowska. Wielkim wsparciem był również prywatny transport, który zabezpieczali nasi wolontariusze. Pomoc logistyczna oraz zaangażowanie pracowników i funkcjonariuszy wspierających nas partnerów pozwalały dotrzeć do większej liczby potrzebujących. Do pomocy w pokryciu kosztów codziennych zakupów niezbędnych w gospodarstwie domowym zgłosiły się dwa podmioty: Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Polska Grupa Zbrojeniowa. Bardzo duży wkład w pomoc powstańcom miał nasz wolontariusz, Robert Hojda z Marszu Milczenia’44, który nie tylko codziennie dowoził seniorom obiady i zakupy, ale także organizował innych wolontariuszy oraz propagował różne formy wsparcia dla weteranów poprzez media. Byliśmy w stałym kontakcie z Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego i Wojskami Obrony Terytorialnej. Wspierał nas również nieustannie nasz partner, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, w budowaniu silnego wolontariatu. Nasze prace koordynował osobiście Paweł Rabiej, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, biorąc udział w pakowaniu i rozwożeniu paczek.

Nasi podopieczni przy każdej naszej wizycie ze wzruszeniem przyjmowali ofiarowywane im dobra, a w zamian przekazywali swoje ogromne podziękowania oraz serdeczne pozdrowienia dla wszystkich przyjaciół Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Szczególny upominek otrzymaliśmy od Henryka Jerzego Chmielewskiego ps. "Jupiter"", autora kultowej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", który przelał na plakat swoich superbohaterów, by tak jak im nie zabrakło i nam w tych trudnych czasach pomysłowości, dobroduszności i odwagi.

Z chwilą ogłoszenia pandemii w naszym kraju wzrosła liczba Powstańców Warszawskich, którzy chcieli zostać objęci opieką Domu Wparcia na Nowolipiu 22. Ośrodek na stałe dysponuje tylko jednym samochodem. W marcu, aby dotrzeć do naszych podopiecznych, korzystaliśmy z uprzejmości osób prywatnych i instytucji. Dlatego wychodząc naprzeciw przyszłym potrzebom, postanowiliśmy uruchomić na platformie Siepomaga.pl zbiórkę trwającą od 30 marca do 21 czerwca. Chcemy za ofiarowane nam w ten sposób pieniądze zakupić jeszcze jeden pojazd, by móc, gdy minie zagrożenie spowodowane koronawirusem, zapewnić transport do ośrodka wszystkim chętnym powstańcom mieszkającym w każdej dzielnicy Warszawy.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski