Obchody rocznicowe na Pradze

Wspólnym staraniem Urzędu Dzielnicy Praga Północ, Galerii Wileńska, Towarzystwa Miłośników Tradycji i Kultury oraz Stowarzyszenia Monopol Warszawski zostały w dniach 29 lipca – 4 sierpnia zorganizowane wydarzenia z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Rozpoczęły się one od uroczystości złożenia wieńców przed budynkiem zwanym "Małą PAST-ą" przy Brzeskiej 4. Następnie przyjęły charakter szeregu imprez masowych m. in. w postaci inscenizacji historycznych - przedstawiano sceny z życia powstańczego przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Punktem kulminacyjnym stało się odsłonięcie 1 sierpnia flagi na fasadzie Galerii Wileńskiej w godzinę "W". Obchody zakończono 4 sierpnia w formie rodzinnego pikniku w Parku Praskim. W muszli koncertowej odbył się koncert Małgorzaty Bańki pt. "My już odchodzimy". Słowa ujęte w tytule zostały wypowiedziane przez panią Wandę Traczyk-Stawską ps. "Pączek" w trakcie spotkania w ramach cyklu "Moja Warszawa" realizowanego przez SMW 15 marca i stały się zarzewiem koncertu.
Materiałem zapowiadającym ten koncert był wideoklip, do udziału w którym artystka zaprosiła Powstańców Warszawskich z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22, gdzie nastąpiła rejestracja. Natomiast poruszający wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Żyjemy na dnie ciała" stanowi w tle ilustrację muzyczną, skomponowaną i wykonaną przez Małgorzatę Bańkę. Wideoklip zaprezentowany na telebimie zwieńczył występ artystki.

Na koniec dzięki żołnierzom z V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy dowieźli kuchnię polową, szef kuchni Arkadiusz Wilamowski z restauracji "Chłodna 15 by Wilamowski" mógł przygotować wykwintny bigos, który serwowano wszystkim chętnym.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski