„Tylko to, co zrobić należało” dla Powstańców Warszawskich

Na wyjątkowe wydarzenie pełne wzruszeń zaprosiliśmy Powstańców Warszawskich z Domu Wsparcia przy ulicy Nowolipie 22 do Willi Żabińskich, która mieści się na terenie warszawskiego ZOO. Grupa aktorów zagrała dwa pokazy specjalne spektaklu „Tylko to co zrobić należało" w reżyserii Agnieszki Wąsikowskiej, wyróżnionego przez kapitułę plebiscytu Muzeum Historii Polski w kategorii Wydarzenie Historyczne Roku 2018.

Spektakl opowiada historię rodziny Żabińskich, która w czasie okupacji uratowała od śmierci przeszło 300 osób. Wyjątkowość tego wydarzenia polega na wystawieniu go w autentycznych dekoracjach, co powoduje zatarcie się granicy pomiędzy teatralną umownością a prawdą historyczną miejsca. Ważnym odniesieniem jest również obecność na widowni Powstańców Warszawskich – świadków tamtych mrocznych czasów. Przedstawieniu towarzyszy na żywo muzyka Warszawskiego Combo Tanecznego w wykonaniu: Anny Bojary, Sebastiana Jastrzębskiego i Jana Młynarskiego.

Po pokazie padły z ust jednego z Powstańców Warszawskich słowa, które wydają się największym podziękowaniem dla artystów: „Dziękujemy wam, że odnaleźliście i pokazaliście w tak piękny sposób człowieczeństwo tamtych czasów."

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski