Warszawa 1946 – Między Życiem a Śmiercią

W listopadzie 1946 r. na zaproszenie wolontariuszy Fundacji Szwajcarskiej przyjechali do Polski reporterzy z dwunastu szwajcarskich gazet. Na czele delegacji, która zwiedziwszy Rabkę i Otwock przebywała w Warszawie do początku grudnia, stanął Anton Roy Ganz (1903-1993), ambasador Szwajcarii w Polsce od grudnia 1945 do października 1948 r., który przy okazji dokumentował na kliszy sceny związane z tym wydarzeniem.

Dziś mało kto słyszał o działalności Fundacji Szwajcarskiej w Polsce, po części dlatego, że w latach stalinowskiego terroru władze starannie zacierały pamięć o pomocy ludzi dobrej woli z „wrogiego" Zachodu dla umęczonych mieszkańców naszej ojczyzny, w tym dla najbardziej poszkodowanych – dzieci.

Szczęśliwym trafem w zbiorach prywatnych przetrwały w Szwajcarii fotografie wykonane w Polsce przez Antona Roya Ganza, w zdecydowanej większości w Warszawie, od wiosny do jesieni 1946 r. Bezcenne zdjęcia ukazują z jednej strony ogrom zniszczeń – całe połacie martwego miasta, w tym pustynię getta, ale z drugiej strony pierwsze oraz całkiem już okrzepłe oznaki powrotu do życia. Niezwykły rozdźwięk między śmiercią a witalnością, a jednocześnie ich nierozerwalne współistnienie są na zdjęciach wyraźnie widoczne i świadczą o wrażliwości i talencie twórcy – szwajcarskiego ambasadora. Ten wielkiej wartości dokument powrócił do stolicy i może zostać zaprezentowany publicznie dzięki inicjatywie podjętej przez Janusza Owsianego prezesa Stowarzyszenia Monopol Warszawski, który zakupił prezentowane na wystawie zdjęcia, dofinansowaniu ze strony firmy BBI Development S.A. oraz współpracy Łazienek Królewskich.

Na wystawę fotografii zapraszamy do galerii plenerowej na płocie Łazienek Królewskich przy ul. Agrykoli w dniach 1-13 Października 2017.

Z dniem 1 września 2018 część wystawy można podziwiać wewnątrz nowo otwartego ośrodka dziennego pobytu dla weteranów Powstania Warszawskiego przy ulicy Nowolipie 22.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski