Wycieczka do Pułtuska

5 września zorganizowaliśmy po trosze podróż sentymentalną dla Powstańców Warszawskich z Domu Wsparcia przy ul. Nowolipie 22.

Jej początek, to zwiedzanie starego miasta w Pułtusku i odnóg Narwi inspirowane "Wspomnieniami niebieskiego mundurka" Wiktora Gomulickiego, mieszkańca i patrioty miasteczka. Wspominaliśmy kolegium jezuickie, z którego wywodzili się m.in. Piotr Skarga, autor kazań sejmowych i ks. Jakub Wujek autor kanonicznego przekładu biblii na polski, podziwialiśmy najdłuższy w Polsce rynek z pozostałościami ratusza, odnotowaliśmy tablicę upamiętniającą pobyt Napoleona w mieście i jego tryumf nad Rosjanami w 1806 roku. Dzięki niemu nazwa Pułtusk trafiła na Łuk Tryumfalny na placu Zgody w Paryżu. Dalej trasa zwiedzania wiodła na zamek biskupów płockich, obecnie siedziby Domu Polonii i imponującej zbrojowni z eksponatami grupy rekonstrukcyjnej. Zwiedzanie zakończył rejs katamarami po Narwi, co pozwoliło powrócić do klimatu "Wspomnień niebieskiego mundurka" i podziwiać z nurtów rzeki uroki Wenecji Północy, jak miejscowi chcą nazywać swoje miasto.

Wyjazd zakończył obiad w kultowej restauracji rybnej "Złoty Lin", gdzie oprócz potraw Powstańcy mogli delektować się piękną pogodą w ogrodzie letnim lokalu.

Wycieczkę przygotował i poprowadził Janusz Owsiany.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski